دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 94174
تعداد نوشته ها : 1542
تعداد نظرات : 3
Rss
طراح قالب
GraphistThem274

داستان درویش یک دست

درویشی در کوهساری دور از مردم زندگی می‌کردو در آن خلوت به ذکر خدا و نیایش مشغول بود. در آن کوهستان، درختان سیب و گلابی و انار بسیار بود و درویش فقط میوه می‌خورد. روزی با خدا عهد کرد که هرگز از درخت میوه نچیند و فقط از میوه‌هایی بخورد که باد از درخت بر زمین می‌ریزد. درویش مدتی به پیمان خود وفادار بود، تا اینکه امر الهی، امتحان سختی برای او پیش ‌آورد. تا پنج روز، هیچ میوه‌ای از درخت نیفتاد. درویش بسیار گرسنه و ناتوان شد، و بالاخره گرسنگی بر او غالب شد. عهد و پیمان خودرا شکست و از درخت گلابی چید و خورد. خداوند به سزای این پیمان شکنی او رابه بلای سختی گرفتار کرد.

داستان

قصهاز این قرار بود که روزی حدود بیست نفر دزد به کوهستان نزدیک درویش آمده بودند و اموال دزدی را میان خود تقسیم می‌کردند. یکی از جاسوسان حکومت آنهارا دید و به داروغه خبر داد. ناگهان ماموران دولتی رسیدند و دزدان را دستگیر کردند و درویش را هم جزو دزدان پنداشتند و او را دستگیر کردند. بلافاصله، دادگاه تشکیل شد و طبق حکم دادگاه یک دست و یک پای دزدان را قطع کردند. وقتی نوبت به درویش رسید ابتدا دست او را قطع کردند و همینکه خواستند پایش را ببرند، یکی از ماموران بلند مرتبه از راه رسید و درویش را شناخت و بر سر مامور اجرای حکم فریاد زد و گفت: ای سگ صفت! این مرد از درویشان حق است چرا دستش را بریدی؟
 

خبر به داروغه رسید، پا برهنه پیش شیخ آمد و گریه کرد و از او پوزش و معذرت بسیار خواست.اما درویش با خوشرویی و مهربانی گفت : این سزای پیمان شکنی من بود من حرمت ایمان به خدا را شکستم و خدا مرا مجازات کرد.
از آن پس در میان مردم با لقب درویشدست بریده معروف بود. او همچنان در خلوت و تنهایی و به دور از غوغای خلق در کلبه‌ای بیرون شهر به عبادت و راز و نیاز با خدا مشغول بود. روزی یکی ازآشنایان سر زده، نزد او آمد و دید که درویش با دو دست زنبیل می‌بافد. درویش ناراحت شد و به دوست خود گفت چرا بی خبر پیش من آمدی؟ مرد گفت: از شدت مهر و اشتیاق تاب دوری شما را نداشتم. شیخ تبسم کرد و گفت: ترا به خدا سوگند می‌‌دهم تا زمان مرگ من، این راز را با هیچکس نگویی.

اما رفتهرفته راز کرامت درویش فاش شد و همه مردم از این راز با خبر شدند. روزی درویش در خلوت با خدا گفت: خدایا چرا راز کرامت مرا بر خلق فاش کردی؟ خداوند فرمود: زیرا مردم نسبت به تو گمان بد داشتند و می‌گفتند او ریاکار ودزد بود و خدا او را رسوا کرد. راز کرامت تو را بر آنان فاش کردم تا بدگمانی آنها بر طرف شود و به مقام والای تو پی ببرند.

داستان خفن
دسته ها :
ضرب المثل های جالب با حروف ب ( سری 1)

 با آل علی هر که در افتاد ، ور افتاد .

با اون زبون خوشت، با پول زیادت، یا با راه نزدیکت !

با این ریش میخواهی بری تجریش ؟

با پا راه بری کفش پاره میشه، با سر کلاه !

با خوردن سیرشدی با لیسیدن نمیشی !

باد آورده را باد میبرد !

ضرب المثل

با دست پس میزنه، با پا پیش میکشه !

بادنجان بم آفت ندارد !

بارون آمد، ترکها بهم رفت !

بار کج به منزل نمیرسد !

با رمال شاعر است، با شاعر رمال، با هر دو هیچکدام با هرهیچکدام هر دو !

بازی اشکنک داره ، سر شکستنک داره !

بازی بازی، با ریش بابا هم بازی !

با سیلی صورت خودشو سرخ نگهمیداره !

با کدخدا بساز، ده را بچاپ !

با گرگ دنبه میخوره، با چوپان گریه میکنه !

بالابالاها جاش نیست، پائین پائین ها راش نیست !

بالاتو دیدیم ، پائینتم دیدیم !

با مردم زمانه سلامی و والسلام .

تا گفته ای غلام توام، میفروشنت !

با نردبان به آسمون نمیشه رفت !

با همین پرو پاچین، میخواهی بری چین و ماچین ؟

باید گذاشت در کوزه آبش را خورد !

با یکدست دو هندوانه نمیشود برداشت !

با یک گل بهار نمیشه !

با یک گل بهار نمیشه !

با یک گل بهار نمیشه !

به اشتهای مردم نمیشود نان خورد !

به بهلول گفتند ریش تو بهتره یا دم سگ ؟ گفت اگر از پل جستم رریش من و گرنه دم سگ !

بجای شمع کافوری چراغ نفت میسوزد !

بچه سر پیری زنگوله پای تابوته !

بچه سر راهی برداشتم پسرم بشه، شوهرم شد !

بخور و بخواب کار منه، خدا نگهدار منه !
منبع:زیباشو دات کام

ضرب المثل
دسته ها :
عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد

نقد صوفی نه همه صافی بی‌غش باشد

ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

صوفی ما که ز ورد سحری مست شدی

شعر


شامگاهش نگران باش که سرخوش باشد

خوش بود گر محک تجربه آید به میان

تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

خط ساقی گر از این گونه زند نقش بر آب

ای بسا رخ که به خونابه منقش باشد

ناز پرورد تنعم نبرد راه به دوست

عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد

غم دنیای دنی چند خوری باده بخور

حیف باشد دل دانا که مشوش باشد

دلق و سجاده حافظ ببرد باده فروش

گر شرابش ز کف ساقی مه وش باشد

خواجه حافظ شیرازی

شعر
دسته ها :

عکس جدید سحر دولتشاهی در مجله هنر و سینما

عکس سحر دولتشاهی

عکس بازیگران :برای مشاهده عکس جدید سحر دولتشاهی در مجله هنر و سینما به ادامه مطلب مراجعه کنید.

عکس جدید سحر دولتشاهی در مجله هنر و سینما

عکس جدید سحر دولتشاهی در مجله هنر و سینما

دسته ها :

عکس دیدنی و قدیمی از لاله اسکندری

عکس لاله اسکندری

عکس بازیگران :برای مشاهده عکس دیدنی و قدیمی از لاله اسکندری به ادامه مطلب مراجعه کنید.

لاله اسکندری با انتشار عکس زیر نوشت:

یادگار سالهای دور….همراه با خواهران و برادران…سمت راستی منم

عکس دیدنی و قدیمی از لاله اسکندری

عکس دیدنی و قدیمی از لاله اسکندری

دسته ها :

شهادت زن شیعه سوری در حمله تکفیری ها

شهادت زن شیعه سوری در حمله تکفیری ها

اخبار داعش

به گزارش میهن گرام :تروریست های تکفیری در آخرین جنایت خود، دوشنبه نوزدهم بهمن ماه شهرهای شیعه نشین “فوعه” و “کفریا” را هدف ده ها موشک و خمپاره قرار دادند.

در این حمله یک زن شیعه سوری به شهادت رسید و تعداد دیگری از اهالی شهرهای فوعه و کفریا از جمله زنان و کودکان هم در این حمله مجروح شدند.

تروریست های تکفیری در حالی به این دو شهر شیعه نشین حمله کردند که در اطراف این شهرها آتش بس برقرار است.

شهرهای فوعه و کفریا از بیش از یازده ماه پیش در محاصره کامل گروه های تکفیری قرار دارند و اهالی این دو شهر شیعه نشین از کمبود دارو، مواد غذاییو سوخت رنج می برند.

دو شهر فوعه و کفریا که در استان ادلب در شمال سوریه واقع است، محل زندگی چهل هزار تن از شیعیان سوریه می باشد.

داعش

دسته ها :

سقوط جنگنده پس از بمباران مواضع داعش

سقوط جنگنده پس از بمباران مواضع داعش

اخبار داعش

به گزارش میهن گرام و به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، این جنگنده وابسته به نیروهای دولت لیبی که جامعه جهانی آن را به رسمیت می‌شناسد، پس از حمله به مواضع داعش در شهر درنه سقوط کرده و خلبان آن توانسته جان خود را نجات دهد.

ناصر الحاسی، سخنگوی نیروهای دولتی لیبی به خبرگزاری فرانسه گفت: هواپیمای مذکور از نوع میگ ۲۳ بوده که شامگاه دوشنبه به دلیل نقص فنی سقوط کرده و مورد اصابت قرار نگرفته است.

وی گفت: خلبان این هواپیما پس از بمباران مواضع داعش در ۱۵ کیلومتری شهر درنه متوجه نقص فنی در هواپیما شده و آن را به منطقه‌ای خالی از سکنه هدایت کرده و از هواپیما بیرون پریده است.

گزارشی از تلفات احتمالی در خصوص سقوط این جنگنده ارتش لیبی منتشر نشده است.

از سوی دیگر، پارلمان لیبی حملات به مناطق مختلف درنه از جمله باب طبرق را محکوم کرد و از جامعه جهانی خواست تحقیقاتی فوری را درباره حملات هوایی در درنه انجام دهد.

داعش

دسته ها :
درخواست کاپیتان تراکتورسازی از هوادارها

مهدی کیانی در مورد شکست تراکتورسازی مقابل پدیده به خبرنگار "ورزش سه" گفت: در طول هفته تمرینات خوبی انجام دادیم و روی نقاط ضعف و قوت پدیده کار کرده بودیم و همانطور که شما دیدید پدیده هیچ توپی روی دروازه ما نیاورد و ما می‌توانستیم 2، 3 گل بزنیم ولی بدشانس آوردیم و فوتبال روز بدش را به ما نشان داد.

ورزش 3

اوکه اعتقاد دارد یک پنالتی‌شان گرفته نشده ادامه داد: نیمه اول پنالتی ما را نگرفتند ولی واقعا بچه‌ها خوب کار کردند ولی شرایطی پیش آمد که نتوانستیم ببریم آدم نمی‌تواند در کار خدا دخالت کند.

هافبک دفاعی سرخپوشان تبریزی در مورد شرایط آب و هوایی که به وجود آمد می‌گوید: 10 دقیقه ای برف آمد و زمین حالت جالبی نداشت، بعد از آنکه آنها از روی پنالتیبه گل رسیدند هوا خوب شد. ما توانستیم به گل هم برسیم و می‌توانستیم گل‌های بعدی را هم بزنیم اما متاسفانه گل دریافت کردیم و شرمنده هواداران شدیم. فوتبال است دیگر همه تیم‌ها هم در فوتبال ایران به همدیگر نزدیک هستند. استقلال اهواز هم استقلال را در تهران متوقف کرد. درست است پدیده گربه سیاه ماست اما اگر توپ های ما تبدیل به گل می‌شد و آنها روی نیم موقعیتشان که یکی پنالتی و یکی ضربه ایستگاهی به گل نمی رسیدند، الان ما برنده میدان بودیم.

وی در مورد انتقادی که به خریدهای جدیدشان می‌شود می‌گوید: آنها زحمت خودشان را می‌کشند، درستش این است که هواداران در این شرایط پشت تیمشان باشند و حمایت کنند. اگر روحیه بدهند در بازی های بعدی خوب عمل می کنیم وگرنه تیم به استرس می رود و اگر تیم بزرگ به استرس برود جمع کردنش خیلی سخت می شود.

کیانی در پایان در مورد دیدار هفتهآینده با استقلال‌خوزستان افزود: استقلال‌خوزستان تیم خوبی است و به نظر من بازیکنان خیلی خوبی دارد، این بازی واقعا حکم مرگ و زندگی را دارد بنابراین باید این دیدار را ببریم. 3 بازی سخت و پشت سر هم داریم که باید از آنها امتیاز بگیریم.

ورزش 3
دسته ها :
معرفی ای از سردار حاج قاسم سلیمانی

قاسم سلیمانی (۱۳۳۶، شهرستان رابر) فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.[۷] او در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان بود.[۸] وی در ۴ بهمن ۱۳۸۹ درجهٔ سرلشکری دریافت کرد. آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران در تقدیر از عملکرد قاسم سلیمانی از او به عنوان «شهید زنده» نام برده است.[۹]

قاسم سلیمانی


زندگی‌نامه

قاسمسلیمانی که در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در شهرستان رابر از توابع کرمان به دنیا آمد، در نوجوانی به کار بنایی مشغول بود اما پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ به سپاهپاسداران پیوست.[۱۱]
عضویت در سپاه و جنگ ایران و عراق

وی پس ازپیروزی انقلاب، درعین ادامه کار در سازمان آب کرمان، به عضویتِ مجموعهٔ «سپاه افتخاری»، که به وسیلهٔ پدرِ شهید قاضی تأسیس شده بود، درآمد.[۱۲] سلیمانی بیان می‌کند که به محض بازگشت از مهاباد به ریاست پادگان قدس سپاه در کرمان منصوب می‌شود. با حمله عراق به ایران، سلیمانی چندین گردان از سپاهیان کرمان را آموزش می‌دهد و به جبهه‌های جنوب اعزام می‌کند و کمی بعد،خود در رأس یک گروهان به سوسنگرد اعزام می‌شود تا جلوی پیشروی عراق در جبههٔ مالکیه را بگیرد. سلیمانی در بیشتر عملیات عمدهٔ نظامی دوران جنگ با عراق شرکت کرد.

با پایان یافتن جنگ در ۱۳۶۷، لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی سلیمانی به کرمان بازگشت و درگیر جنگ با اشرار و قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر شد که از مرزهای شرقی کشور هدایت می‌شدند. قاسم سلیمانی تا هنگامانتصاب به فرماندهی سپاه قدس، این سمت را عهده دار بود.[۱۲] قاسم سلیمانی یکی از امضا کنندگان نامه تهدیدآمیز فرماندهان سپاه در جریان وقایع ۱۸ تیر ۱۳۷۸ به محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت ایران بود.[۱۳]
انتصاب به فرماندهی نیروی قدس

قاسمسلیمانی در سال ۱۳۷۶، هم‌زمان با اوج‌گیری طالبان در افغانستان، به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.[۱۲] انتصاب سلیمانی به فرماندهی سپاه قدس همزمان با قدرت گرفتن طالبان یک پیش‌آمد محض نبود. او از این رو انتخاب شد که بومیِ یک منطقه کوهستانی به نام رابر در کرمان بود و با نظام سیاسی جوامع قبیله‌ای به طور کلی و با جامعه افغانستانبه ویژه آشنایی نزدیک داشت. او با تجربه‌ای که از جنگ داخلی کردستان داشت نیز گزینهٔ مناسبی بود، چون بنا بود در افغانستانِ عصر طالبان که درگیر جنگ‌های داخلی بود وارد عمل شود. از همه مهم‌تر این‌که سلیمانی در هشت سال جنگ با عراق و نیز مبارزه با باندهای مواد مخدر در مناطق مرزی ایران و افغانستان تا پیش از انتصابش به فرماندهی سپاه قدس تجربهٔ بی‌مانندی اندوخته بود.[۱۲]

مئیر داگان رئیس سابق موساد می‌گوید «او با هر گوشه از نظام رابطه دارد. او کسی است که من به آن می‌گویم باهوش از نظر سیاسی.»[۱۴]

قاسم سلیمانی
دسته ها :
نرخ بیکاری زنان ایرانی بیش از دو برابر مردها

ایسنا نوشت: مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان گفت: امروزه زنان ایرانی اگرچه در زمینه تحصیل ارتقای چشمگیری داشته‌اند اما به لحاظ فعالیت‌های اجتماعی و شاخص‌های رفاه اجتماعی هنوز از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند.

زن ایرانی


دکتروحیده نگین در نشست با خبرنگاران که در سالن بهزیستی گیلان برگزار شد با بیان اینکه زنان ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه بسیاری برای فعالیت در بخش‌های مختلف دارند،اظهار کرد: در کشور ما زنان همواره دوشادوش مردان در صحنه‌های مختلف حضور داشته‌اند، آنان بیش از گذشته می‌توانند در فرآیند توسعه اجتماعی موثر واقع شوند. متاسفانه زنان ایرانی به رغم تمام توانمندی‌هایی که از خود بروز داده‌اند به جایگاه شایسته خود دست نیافته‌اند.آنان نقش تعیین کننده‌ای در جامعه و رشد فرزندان خود دارند.

نگینبا بیان اینکه زنان می‌توانند بین فعالیت‌های خانوادگی و اجتماعی خود تعادل و توازن ایجاد کنند، ادامه داد: در حال حاضر نرخ بیکاری زنان بیش از دو برابر مردان است.

وی با اشاره به تحصیلات چشمگیر زنان خاطرنشان کرد: امروزه زنان ایرانی اگرچه در زمینه تحصیل ارتقای چشمگیری داشته‌اند اما به لحاظ فعالیت‌های اجتماعی و شاخص‌های رفاه اجتماعی هنوز از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند.

مشاور وزیر کار در امور بانوان با بیان اینکه اگر می‌خواهیم مشکل اشتغال زنان را حل کنیم باید زمینه مشارکت اقتصادی آن‌ها را بیش از پیش فراهم سازیم، تصریح کرد: برای رسیدن به تولید واقتصاد مقاومتی نیازمند توجه خاص به زنان هستیم.

وی درباره تعداد موسسات علمی کاربردی بیان کرد: 22 هزار دانشجو در 32 مرکز دولتی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی مشغول به تحصیل هستند و حدود 26 هزار نفر تاکنون فارغ‌التحصیل شده‌اند.

نگین همچنین درباره هدایت فارغ‌التحصیلان به بازار کار تصریح کرد: نگاه ما این است که دانش‌آموختگان را جذب کنیم تا وضعیت آنها را بعد از فارغ‌التحصیلی رصد کنیم. مهم این است که فارغ‌التحصیلان در رشته‌هایی که آموزش دیده‌اند، مشغول به کار شوند.

وی از راه‌اندازی اولین مرکز رشد حوزه فناوری بهزیستی و تامین اجتماعی خبر داد و گفت: مجوز اولیه برای راه‌اندازی این مرکز، دریافت شده که در اردیبهشت ماه سال آینده افتتاح خواهد شد.
منبع:خبرآنلاین

زن ایرانی
دسته ها :
X